Studio tatuażu i powikłania po zabiegach – tatuaże z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Dawno minęły czasy, kiedy ozdabianie ciała w ten sposób kojarzyło się z ekscesami zbuntowanej młodzieży. Każde miasto ma co najmniej jeden salon tatuażu, a wiele metropolii ma ich tak wiele, że trudno się zdecydować.
W Polsce liczba utalentowanych artystów jest imponująca. Tym wykonawcom zaufały już tysiące osób. W Warszawie w Lucky Seven tatuaże postrzegane są jako sposób wyrażania myśli, opinii, przypominania ważnych wydarzeń, czy po prostu okazja do kreatywnego upiększenia swojej skóry. Warto jednak wspomnieć, że zabieg ten jest bardzo inwazyjny i może prowadzić do nieprzyjemnych powikłań. Niektóre są z winy tatuażysty, ale jest też wiele negatywnych konsekwencji, które są całkowicie poza jego kontrolą. Co powinieneś wiedzieć przed zrobieniem sobie tatuażu?
Studio tatuażu: stany zapalne skóry, migracja atramentu i anafilaksja
Niezależnie od tatuażysty, po zrobieniu tatuażu mogą wystąpić pewne komplikacje. Nawet jeśli artysta jest profesjonalistą i wykonuje świetną robotę, klienci mogą cierpieć z powodu reakcji alergicznych, stanów zapalnych podrażnionych miejsc lub migracji atramentu. Niestety, każda z tych sytuacji zdarza się dość często i powinieneś być w pełni świadomy możliwości. Zapalenie jest naturalną reakcją organizmu na barwnik. Ciało postrzega atrament jako ciało obce i robi wszystko, co w jego mocy, aby je wydalić. Jeśli zdecydujemy się na cały dzień leczenia w studiu tatuażu, następnego dnia możemy dostać gorączki. Nie powinien on jednak trwać dłużej niż jeden dzień. W takim przypadku należy obniżyć temperaturę ciała, np. za pomocą paracetamolu.
Pamiętaj, że w dniu zabiegu musisz być zdrowy. W ten sposób wspieramy nasze ciała przez wszelkie trudności. Alergie to kolejna dość częsta dolegliwość, z którą borykają się klienci studia tatuażu. Alergie wywołują substancje zawarte w pigmencie. Trudno wykluczyć możliwość wystąpienia reakcji alergicznej, ponieważ producenci tuszu nie podają dokładnego składu, tylko powołują się na tajne receptury.
Migracja atramentu to problem, który dotyka wiele osób. Niestety tego typu powikłania również nie zależą od umiejętności tatuatora. Migracja atramentu jest wynikiem reakcji układu odpornościowego na zastosowanie atramentu. Znaczna liczba osób traci ponad 35% swojego pigmentu podczas procesu gojenia.
Jakie komplikacje mogą wynikać z działań tatuatora?
Jest jeszcze jeden zestaw komplikacji, za które odpowiada tatuażysta. Większość z nich wynika z braku profesjonalizmu, lekceważenia podstawowych zasad higieny, niewystarczających umiejętności i innych podobnych problemów. Wybierając studio tatuażu w Warszawie, warto kierować się opiniami zatrudnionych tam artystów. Dzięki temu możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych i niebezpiecznych sytuacji. Jednym z najgorszych przestępstw popełnianych przez tatuatorów jest tworzenie przerosłych blizn i bliznowców. Są one bezpośrednią konsekwencją popełnienia błędów podczas operacji. Efektem tej czynności jest wystający, źle wykonany tatuaż. W najcięższych przypadkach czynność stawów może zostać zaburzona, jeśli tatuaż zostanie wykonany w ich okolicy.
Przejawem zaniedbania ze strony pracowników studia tatuażu jest również infekcja wirusowa i bakteryjna skóry. W przypadku wirusów w skrajnych przypadkach można zarazić się wirusem HIV lub HCV. Ten stan jest spowodowany używaniem przez tatuatorów niewysterylizowanych narzędzi, zużytych igieł lub lekceważeniem podstawowych zasad higieny. Pamiętajmy, że studio tatuażu http://www.scenariusz.edu.pl/studia-tatuazu-z-najmodniejszymi-projektami-dla-mezczyzn/ to miejsce, w którym bardzo ważna jest czystość. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast przerwać dalszą współpracę. Igły są jednorazowego użytku i muszą być otwierane w obecności klienta.
Infekcje bakteryjne są również skutkiem zaniedbania higieny w miejscu pracy. W takim przypadku istnieje realna możliwość zakażenia klientki paciorkowcami, gronkowcami, niesztowicą, erythrasmą lub liszajem zakaźnym. To kolejny powód, dla którego stanowczo sprzeciwiamy się wybieraniu przypadkowego i niesprawdzonego studia tatuażu. Jeśli obserwujemy ostre zapalenie skóry w miejscu nowego tatuażu, jest to również wina autora tatuażu. Dzieje się tak, gdy tatuator używa zbyt dużej siły w swojej pracy i wbija igłę zbyt głęboko w warstwę naskórka.
Jeśli po zabiegu odczuwasz duży dyskomfort, taki jak dokuczliwy ból, pieczenie, duży obrzęk skóry, ropienie rany, gromadzenie się pod skórą surowicy, to dobry moment na wizytę u lekarza. Czasami wystarczą miejscowe antybiotyki, ale wszystko zależy od tego, jak długo będziemy reagować. Warto też pamiętać, że nawet w trakcie operacji tatuatorzy powinni być informowani o wszystkim, co budzi nasze podejrzenia.