Rolety – co dobrze wiedzieć? Aranżacja wnętrza domu/mieszkania to niezwykle ważny aspekt dla jego mieszkańców. Wystrój oczywiście jest kwestią indywidualną, zależy od prywatnych preferencji. Niektórzy skupiają się na najmniejszych szczegółach, dobierając nawet rolety pod konkretne wnętrze. Na szczęście mają w czym wybierać, ponieważ asortyment rolet dostępnych na rynku jest bardzo szeroki i każdy odnajdzie w nim coś dla siebie. Jakie rodzaje rolet można wyszczególnić? Czy oprócz zalet posiadają także wady?
Rolety – co to takiego?
To zwijanie zasłony, które mogą być montowane wewnątrz, jak nie z zewnątrz budynku. Najczęściej mocuje się je nad otworem okiennym, a mechanizm ich podnoszenia oraz opuszczania odbywa się poprzez nawijanie ich na wałek przy pomocy:
- Linki,
- Łańcuszka,
- Silnika elektrycznego,
- Sprężyny wewnątrzwałkowej.
Obecnie rolety zastępują tradycyjne zasłony. Nadają wnętrzu domu/mieszkania oryginalności i subtelności.
Rodzaje rolet
Jak już wcześniej wspomniano, na rynku klienci mogą wybierać wśród ogromu rolet, różnych pod względem rodzaju, sposobu montażu, metody zwijania, zastosowania. Wyróżnić można m. in.:
- Rolety austriackie, które swoim wyglądem przypominają zwykłe zasłony. Uruchamiając ich mechanizm za pomocą systemu sznurków podnoszone są w sposób podobny do np. kurtyn teatralnych.
- Rolety dzień-noc, które są nowatorskim rozwiązaniem okiennym. Posiadają niezwykle ciekawy sposób na zaciemnienie wnętrza. Rolety te świetnie się sprawdzą w tradycyjnych pomieszczeniach oraz tych nowoczesnych. Zastosowany w nich podwójny materiał można przesuwać za pomocą koralików. W ten sposób można uzyskać dostęp światła do pomieszczenia lub go zasłonić.
- Rolety klasyczne – najbardziej znane, system stosowany najczęściej do zasłaniania całych wnęk okna, tudzież dużych płaszczyzn okiennych. Montowane do sufitu lub ściany. Można w nich zastosować kasety, które ochronią materiał.
- Rolety plisowane, powszechnie nazywane plisami. Są stylowe i eleganckie, dają niepowtarzalny efekt świetlny. Warto dodać, że dzięki nim można zasłonić otwory okienne o niecodziennych kształtach np. trapezów, okręgów, trójkątów.
- Rolety rzymskie, gdzie cały mechanizm polega na nawinięciu materiału na rolkę, przy pomocy bardzo prostego systemu, w którym roleta składana jest falami po pociągnięciu za sznurek. Rolety rzymskie stosowane są głównie w pomieszczeniach mieszkalnych.
- Rolety w kasecie, montowane przede wszystkim na ramie okna poprzez użycie metalowych, sprężystych wieszaków. Mogą zostać także przyklejone do ramy przy pomocą piankowej taśmy dwustronnej. Użytkownik może, według własnych preferencji, wybrać czy kasety i prowadnice mają być wykonane z aluminium, czy PCV. Rolety w kasecie są instalowane na listwach przy szybach, tudzież na ramie okna tak, by nie zasłaniały światła.
Zalety rolet okiennych
Do plusów rolet okiennych można zaliczyć:
- Łatwość utrzymania ich w czystości. Można je bez problemu prać, czy odkurzać;
- Niektóre modele wykonane ze specjalnych tkanin działają zaciemniająco, bądź termoizolacyjnie;
- Ochrona prywatności;
- Ochrona wzroku przed oślepiającymi promieniami;
- Swobodne dostosowanie wpadającego do pomieszczenia światła;
- Uniwersalność , bowiem aktualnie istnieje wiele rodzajów osłon na okna, które różnią się od siebie wyglądem, sposobem działania, właściwościami. A nawet te najzwyklejsze modele wolnowiszące użytkownicy dopasują do swoich gustów, indywidualnych potrzeb, ponieważ mogą wybrać materiał, czy sposób montażu;
- Wygoda w ich użytkowaniu. To ważny aspekt rolet okiennych. Dlaczego? Ponieważ podciąganie ich nie wymaga od posiadacza użycia dużej siły.
Wady rolet okiennych
Oprócz plusów stosowania rolet okiennych, znajdą się także wady. Należą do nich:
- Mechanizmy zwijające, mające tendencję do psucia się oraz zrywające się sznurki są najczęstszym problemem. Wynika to z faktu codziennego korzystania z nich, stąd też są najbardziej narażone na uszkodzenia. Warto dodać, że modele wykonane z wysokiej jakości materiałów są wytrzymalsze. Punkty sprzedaży rolet zapewniają często naprawy zarówno gwarancyjne, jak i pogwarancyjne.
- Odczepienie się rolety, która w trakcie spadania może bardzo odczuwalne uderzyć, tudzież wyrządzić szkodę. Należy zwracać uwagę na zaczepy – muszą być wytrzymałe.
Rolety – czy warto je montować?
Na rynku klienci mogą się spotkać z wieloma opcjami rolet okiennych, wśród których każdy znajdzie odpowiednie dla siebie. Oferta rozpoczyna się od najbardziej prostych modeli wolnowiszących, po rolety austriackie, dzień i noc, plisowane, rzymskie i inne. Osoby, które uważają, że rolety są awaryjne i nudne, przekonają się, że to błędne myślenie, a co ważniejsze – będą pozytywnie zaskoczone. Warto zdecydować się na montaż rolet okiennych w domu/mieszkaniu. Nie dość, że sprowadzą się przy każdej aranżacji oraz wystroju, to okażą się dużo bardziej funkcjonalne od tradycyjnych zasłon. Rolety okienne charakteryzuje estetyczność, praktyczność, uniwersalność i wygoda. Różnią się jedynie ceną – jednak powszechnie wiadomo, że na wygodzie nie warto oszczędzać.