Kiedy będzie nas czekać operacja kręgosłupa? Operacje kręgosłupa są w Polsce wykonywane coraz częściej. Pytaniem zasadniczym, które stawia sobie bardzo wielu ludzi, jest to, czy ten wzrost, jest podyktowany faktycznie tak dużą liczbą ludzi, która musi przejść operację kręgosłupa. Przyjrzyjmy się nieco tej sprawie.
Problemy z kręgosłupem
Faktem jest, że problemy z kręgosłupem, deklaruje coraz większa liczba Polaków. Do tego coraz większa liczba Polaków, w relatywnie młodym wieku, zaczyna cierpieć na różnego rodzaju problemy, związane z tą częścią naszego ciała. Z czego to wynika? Wiele badań wskazuje na to, że to przede wszystkim współczesny – siedzący tryb życia, nadwaga, brak ruchu lub wręcz przeciwnie, zbyt intensywny wysiłek powodują, że mamy coraz częstsze problemy z kręgosłupem. O ile problem z kręgosłupem ogranicza się do lekkiego dyskomfortu od czasu do czasu, zazwyczaj nie jest to zbyt dokuczliwe. Po prostu każda część ciała od czasu do czasu może nas zaboleć, a dzieje się to tym częściej, im jesteśmy starsi. Jeżeli natomiast ból kręgosłupa jest na tyle duży, że w zasadzie uniemożliwia nam funkcjonowanie lub musimy brać silne leki, faktycznie jesteśmy wyłączeni na jakiś czas z życia. Wówczas jest to jasny sygnał, że musimy pilnie udać się do specjalisty.
Jak dbać o kręgosłup?
Zanim w ogóle przejdziemy do tematu operacji kręgosłupa, warto wspomnieć również o tym, że spora część naszego społeczeństwa, o kręgosłupie w ogóle nie myśli i o niego nie dba, dopóki nie zacznie nam doskwierać. Przede wszystkim powinniśmy pilnować, aby nie mieć zbyt dużej nadwagi, ponieważ jest to jeden z głównych powodów problemów z kręgosłupem. Niezależnie od tego, co będziemy robić dodatkowo, to nadwaga, tak czy siak, będzie nam go zbyt mocno obciążać. Jeżeli do tego dołożymy różnego rodzaju złe nawyki. Takie jak garbienie się, nieprawidłowa postawa w pracy przy komputerze lub w pracy, na przykład na wózku widłowym, czy jako kierowca autobusu lub taksówki. Wówczas problem z kręgosłupem jest murowany. Z czasem zapewne problem będzie narastał. Wydaje się to nieco trywialne, ale to, co pamiętamy z dzieciństwa, czyli ciągłe napominania odnośnie do tego, aby się nie garbić, mają w rzeczywistości sens. Zgarbiona pozycja ciała w momencie, kiedy siedzimy przez długi czas i nie poruszamy się, zdecydowanie najbardziej negatywnie wpływa na kondycję naszego kręgosłupa. Obciążenia wywierane wówczas na krążki międzykręgowe, są nawet kilkunastokrotnie większe, niż w pozycji leżącej lub w prawidłowej postawie stojącej. Mówimy tu oczywiście o osobach, które nie mają nadwagi. W przypadku osób z nadwagą te proporcje zdecydowanie bardziej się powiększają.
Zaczyna mnie boleć kręgosłup – co zrobić?
Na postawione wyżej pytanie odpowiedzi są dwie. Pierwsza to po pierwsze nie panikuj, a druga to udaj się do specjalisty. Może być to lekarz pierwszego kontaktu lub możemy na przykład bezpośrednio udać się do fizjoterapeuty, lub ortopedy. Te osoby będą w stanie stwierdzić, czy nasz problem jest dość mało poważny i możemy go skorygować, na przykład stosując odpowiednie ćwiczenia lub udając się do ośrodka na profesjonalną rehabilitację, czy będziemy potrzebowali bardziej drastycznych środków, takich jak ingerencja chirurgiczna. Prawda jest taka, że nie będziemy w stanie stwierdzić tego samodzielnie. Często poważne schorzenia zaczynają się dość błaho, chociaż ich rozwój może postępować bardzo szybko.
Kiedy będzie nas czekać operacja kręgosłupa?
Są przypadki takich pacjentów, że operacja kręgosłupa w zasadzie jest konieczne od zaraz. Najczęściej osoby takie zgłaszają się po pomoc, kiedy ból jest tak duży, że nie mogą normalnie funkcjonować. Najczęściej wtedy zwyrodnienia postąpiły już tak dalece, że tylko i wyłącznie operacja kręgosłupa, może je naprostować. Bardzo często zdarza się również, że urazy kręgosłupa powstają w wyniku różnego rodzaju wypadków. Może to być upadek z dużej wysokości podczas pracy, a może być to po prostu zwykły wypadek komunikacyjny i w zasadzie, chyba ta druga grupa osób, najczęściej musi udawać się na różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne.
Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale nawet teoretycznie bardzo niegroźny wypadek komunikacyjny, powoduje, że nasz kręgosłup jest poddawany bardzo dużym przeciążeniom, w wyniku których, może dojść na przykład do przesunięcia się krążków międzykręgowych i skorygowanie tego urazu, nie będzie możliwe inaczej niż tylko poprzez operację. Oczywiście operacja kręgosłupa musi być poprzedzona dogłębnym badaniem. Najczęściej przed operacją badania dokonuje trzech specjalistów, czyli neurolog, neurochirurg oraz chirurg. Ich zgodna ocena co do tego, że konieczna jest operacja kręgosłupa, kwalifikuje nas faktycznie do takiego zabiegu.
Czasem jednak muszą zostać zlecone dodatkowe badania, takie jak badanie tomografem komputerowym. Na szczęście współczesne operacje kręgosłupa, nie są to operacje tak inwazyjne, jak jeszcze w przeszłości. Najczęściej wykonuje się je metodami endoskopowymi, co sprzyja szybszemu gojeniu się ran pooperacyjnych oraz sprawia, że zdecydowanie szybciej wracamy do normalnego życia i poprzedniej aktywności fizycznej.
Wiedzy specjalistycznej z ortopedii udzielili lekarze portalu medycznego blogmedyczny.com.pl.