Jaka witamina K dla noworodka? Witamina K w praktyce to pewna grupa witamin, które wyróżniają się rozpuszczalnością w tłuszczach. Mają one bardzo duży wpływ na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie, wśród których warto wyróżnić chociażby krzepnięcie krwi czy też regulowanie poziomu wapnia we krwi.
Jaką funkcję pełni witamina K w naszym organizmie? Jakie źródła witaminy K możemy wyróżnić? Jakie objawy niedoboru witaminy K mogą występować? Jaka witamina K jest przeznaczona dla noworodka? Jak wygląda kwestia zapotrzebowania na witaminę K w przypadku osób dorosłych? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.
Jaką funkcję pełni witamina K w naszym organizmie?
Gdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować pojęcie witaminy K, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewna grupa organicznych związków chemicznych, w których to znajduje się witamina K1, zwana także filochinonem, a także witamina K2, która powszechnie znana jest jako menachinon. W tym miejscu warto zdawać sobie sprawę z tego, że zarówno witamina K1, jak i witamina K2 różnią się nieznacznie od siebie budową chemiczną. Ta pierwsza wyróżnia się znacznie mniejszą biodostępnością. Jeśli chodzi o witaminę K2 MK-7, to charakteryzuje się wyższą dostępnością biologiczną niż MK-4. W literaturze znaleźć możemy również informacje na temat witaminy K3, która może być także nazywana menadionem. Jest to jednak syntetyczna prowitamina, która to nie występuje naturalnie w przyrodzie. Jeśli chodzi o witaminy K1 i K2, są one rozpuszczalne w tłuszczach, natomiast witamina K3 wyróżnia się rozpuszczalnością w wodzie. Nie da się ukryć, że wcześniej wspomniana grupa organicznych związków ma bezpośredni wpływ na procesy enzymatyczne. Dzięki temu wapnia są w stanie wiązać jony wapnia. W konsekwencji witamina K wyróżnia się przeciwkrwotocznym działaniem. Dodatkowo jest ona w stanie utrzymać prawidłową gospodarkę wapnia w naszym organizmie. Wzmacnia kości i bierze udział w tworzeniu tkanki kostnej. Witamina K w połączeniu z witaminą D ma bardzo istotą funkcję, bowiem utrzymuje prawidłowy stan kości, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko osteoporozy. Kiedy przyjmujemy witaminę D, wówczas zwiększa się zapotrzebowanie na K2- warto mieć to na uwadze. Jeśli nie jesteśmy w stanie zagwarantować sobie odpowiedniej diety, wówczas możliwe jest zakupienie suplementów w aptece- mogą to być preparaty złożone, jak i pojedyncze.
Jakie źródła witaminy K możemy wyróżnić?
Jeśli chodzi o witaminę K1, możemy znaleźć ją w wielu różnych zielonych warzywach. Wśród nich warto wyróżnić szpinak, kapustę włoską, brokuły, natkę pietruszki, sałatę, jarmuż, brukselkę, szparagi. W nieco mniejszych ilościach witamina K1 znajduje się w olejach: rzepakowym i sojowym, a także w oliwie z oliwek. Kiedy zwrócimy uwagę na skład produktów, wówczas można dojść do wniosku, że związek obecny jest także w margarynach, jogurtach, śliwkach, majonezie. Jeśli chodzi o witaminę K, to jest ona wytwarzana w cienkim jelicie. Jeśli jednak mamy pewność co do jej niedoboru, wówczas możemy ją uzupełnić poprzez konsumowanie produktów zwierzęcych. Godna uwagi jest wątróbka drobiowa, mięso kurze, fermentowane produkty mleczne, sery twarde, ryby, wołowina, salami, żółtka jaj, sery miękkie (znane jako pleśniowe). Znikome ilości witaminy K2 znaleźć można w przyprawach- bazylii, kolendrze.
Podstawowe objawy niedoboru witaminy K
O ile niedobór witaminy K wśród osób dorosłych to dość rzadkie zjawisko, to jednak niekiedy może ono wystąpi. Jeśli mielibyśmy wskazać podstawowe i najczęstsze objawy, wówczas nie moglibyśmy nie wspomnieć o krwawieniu z błon śluzowych, z przewodu pokarmowego czy też z układu moczowego. Dodatkowo czas krzepnięcia krwi jest znacznie dłuższy. Objawami mogą być również często powstające siniaki i obfite krwawienia miesiączkowe. W tym miejscu należy zaznaczyć, że nadmierne suplementowanie witaminy K również nie jest zbyt korzystne dla naszego zdrowia. Dlatego też każdorazowo powinniśmy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, które dotyczą dawkowania. Dodatkowo nie możemy zapominać, że witamina K może znajdować się także w preparatach wielowitaminowych. Jeśli nie weźmiemy pod uwagę tych kwestii, wówczas zwiększa się prawdopodobieństwo przedawkowania witaminy K, co także nie jest korzystne dla naszego organizmu.
Jaka witamina K jest przeznaczona dla noworodka?
Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku niemowląt leczenie z wykorzystaniem witaminy K jest ściśle ograniczone. W praktyce oznacza to, że powinno być stosowane tylko po konsultacji ze specjalistą. Warto jednak zwrócić uwagę na zalecenia Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Wyraźnie wskazują oni, że noworodek każdorazowo po urodzeniu powinien otrzymać witaminę K1, która to jest dla nich przeznaczona. Oczywiście preferowana droga podania to ta domięśniowa, jednakże w niektórych przypadkach może zostać podana doustnie.