Gabinet podologiczny – miejsce, które warto odwiedzać – źle dobrane obuwie, brak odpowiedniej pielęgnacji, zaniedbywanie dolegliwości, które mogą się pojawić… stopy nie mają łatwego życia. Każdego dnia przemierzamy na nich kilometry, są elementem ciała, który łatwo można podrażnić. Odciski, nagniotki, modzele, zrogowacenia, otarcia, skaleczenia, wrastające paznokcie, pękające pięty – to zmora wielu z nas.
Mimo że możemy je schować w skarpetkach, przez cały rok powinniśmy się o nie troszczyć, żeby były nie tylko estetyczne, ale też zdrowe. Z pewnością warto udać się do specjalisty, który zrobi porządek z naszymi stopami, posiadając kwalifikacje i doświadczenie, odpowiednio się nimi zajmie, samodzielna pielęgnacja nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty, dlatego warto skorzystać z wiedzy profesjonalisty.
Czym zajmuje się podolog?
Zawód podologa do niedawna był niezbyt popularny, ale w ostatnim czasie sytuacja uległa zmianie i ta dziedzina kosmetologii zaczęła cieszyć się rosnącym zainteresowaniem. Specjalista z zakresu chorób stóp zajmuje się leczeniem poważniejszych przypadków, jak stopa cukrzycowa, ale też warto się do niego zgłosić, gdy zmagamy się ze wrastającymi paznokciami, grzybicą, chcemy zadbać o estetykę, potrzebujemy masażu lub konsultacji. Podolog, gdy sytuacja tego wymaga, współpracuje z chirurgiem, dermatologiem czy diabetologiem, by kompleksowo zadbać o zdrowie pacjenta. Dzięki radom i nauce profilaktyki możemy skorzystać z jego wiedzy, jak wykluczyć najczęściej popełniane błędy podczas pielęgnacji stóp.
Z jakimi problemami można zgłosić się do gabinetu podologicznego?
Gabinet podologiczny to odpowiednie miejsce dla osób, które borykają się z problemem pękających pięt i suchej skóry. Ten problem występuje szczególnie latem, kiedy to najbardziej nam zależy na atrakcyjnym wyglądzie tych partii ciała. Ten obszar narażony jest na rogowacenie i wysuszenie, a brzydkie pęknięcia są trudne do zniwelowania w warunkach domowych. Brak doświadczenia w tej kwestii może pogłębić problem.
Kolejnym utrapieniem mogą być kurzajki, które lubią pojawiać się w tym miejscu ciała. Łatwo się nimi zarazić, na basenie, plaży, czy siłowni, ale ciężko jest je wytępić bez pomocy specjalisty. Można udać się dermatologa, ale w gabinecie podologicznym również znajdziemy wsparcie w tym zakresie.
Swobodne poruszanie się może zostać ograniczone przez odciski i nagniotki. Powstają one wskutek noszenia nieodpowiedniego obuwia. Otarcia potęgują ból i sprawiają problem z chodzeniem. Zaniedbane schorzenie rogowacieje i staje się trudne do usunięcia. Gabinet podologiczny to miejsce, w którym szybko pozbędziesz się tej dolegliwości. Dzięki pracy kosmetologa zyskasz gładką, nawilżoną przyjemną w dotyku skórę. O bólu możesz zapomnieć!
Wrastające paznokcie to wynik niewłaściwego ich obcinania, towarzyszy im ból i zaczerwienienie, dyskomfort może powodować problemy ze stąpaniem. Zazwyczaj sytuacja ta dotyczy dużego palca. Problem może być wrodzony lub nabyty i dotyczyć dysproporcji między płytką paznokcia a wałami paznokciowymi. Jeżeli zaniedbamy tę dolegliwość, może dojść do odczuwania tkliwości, powstawania rany, która może zachodzić ropą i krwią, może dojść do infekcji, stan zapalny może prowadzić do ziarniny lub urazu tkanek miękkich. Dlatego, gdy tylko pojawi się pierwsze uczucie dyskomfortu związanego z wrastaniem paznokcia, należy udać się do specjalisty, by nie dopuścić do pogłębienia schorzenia. W gabinecie podologicznym zastosowane zostanie leczenie zachowawcze, jeżeli stopień zaawansowania będzie tego wymagał, podolog pokieruje pacjenta do chirurga, który przeprowadzi odpowiedni zabieg w celu wycięcia części lub całej płytki. Szybka reakcja pozwoli ograniczyć ryzyko interwencji chirurgicznej.
Nie tylko zdrowie, estetyka, ale też relaks
Gabinet podologiczny to miejsce, w którym może być wykonany masaż stóp. Po zabiegach mających na celu zadbanie o zdrowie, profilaktykę i atrakcyjny wygląd tej partii ciała, warto też skorzystać z możliwości, jakie daje odpowiednie uciskanie i pocieranie ich powierzchni. A kto wie więcej o stopach niż podolog? Rozmasowywanie to sposób na poczucie ulgi, odciążenie nóg, ale też relaks dla całego ciała i sposób na wyciszenie, przywrócenie harmonii. W miłej, przyjaznej atmosferze można się odprężyć i naładować pozytywną energią. Na stopach znajdują się receptory, które odpowiadają za odpowiednie partie naszego ciała. Umiejętne uciskanie może poprawić ich wydolność, zmniejszyć ból i sprawić, że będą lepiej funkcjonowały. Masowanie punktów refleksyjnych nie zastąpi wizyty u lekarza, nie jest potwierdzoną metodą leczenie, ale może być wykorzystane jako proces wspierający, który z pewnością nie zaszkodzi, a wywołując efekt ulgi i relaksu, poprawia nasze samopoczucie. Pobudzenie krążenia na stopach ma na nie pozytywny wpływ.
Do podologa można się zgłosić w każdym wieku, pomoże zatroszczyć się o profilaktykę już najmłodszym pacjentom, których warto edukować w zakresie dbania o swoje ciało. Na stopach opiera się cały nacisk, jaki wywiera nasze ciało, to one noszą nas każdego dnia, więc warto odpowiednio o nie zadbać.