Na co detektyw zwracał szczególną uwagę prowadząc rozmowy?

Na co detektyw zwracał szczególną uwagę prowadząc rozmowy? Detektyw to zawód bardzo wymagający, choć jednocześnie ekscytujący. Praca w nim wymaga sporego przygotowania i choć może być satysfakcjonująca, ciężko ją nazwać prostą. Jedną z tych rzeczy, których detektyw musi się przejmować zdecydowanie najczęściej jest przeprowadzanie rozmów. W jakim celu i jak powinien do nich podejść, by móc liczyć na efekt zadowalający zarówno jego samego, jak i jego klienta? O tym – w dzisiejszym wpisie.

W jakim celu detektyw przeprowadza rozmowy?

Na co detektyw zwracał szczególną uwagę prowadząc rozmowy? Statystyki mówią różnie. Zanim jednak tak właściwie zaczniemy o tym mówić, warto zrozumieć samą zasadność przeprowadzania rozmów przez detektywa. W jakim celu on nawiązuje jakiekolwiek rozmowy?

Na co detektyw zwracał szczególną uwagę prowadząc rozmowy?
Na co detektyw zwracał szczególną uwagę prowadząc rozmowy?

Większość ludzi postać detektywa kojarzy z osobą, która siedzi w ukryciu i stara się dowiedzieć wszystkiego bez zostania zauważonym. Powstaje przez to mylne przekonanie, że jego zadaniem nie jest wchodzenie w interakcję z innymi ludźmi. Rzeczywiście, a przypadku śledzenia niewiernych partnerów bardzo często nie ma potrzeby rozmawiania. Ci bowiem najczęściej sami dostarczają odpowiednie (wizualne) dowody. Detektyw to jednak nie tylko śledzenie zdrad, ale i wiele innych spraw – często znacznie bardziej zbliżonych niż mogłoby się wydawać. W ich przypadku rozmawianie ma znacznie więcej sensu. Często bowiem jest w stanie naprowadzić na poszlakę, a nawet samo w sobie stanowić dowód.

Detektyw może przeprowadzać rozmowy wyłącznie za zgodą rozmówców. Nie jest on policjantem, który może zmusić osoby do składania wyjaśnień. Właśnie dlatego często musi się bardzo wydalić już przy samym nakłanianiu człowieka do tej formy interakcji.

Na co musi przy tym zwrócić uwagę?

Na co prywatny detektyw www.24detektyw.pl zwracał szczególną uwagę prowadząc rozmowy w większości przypadków wskazywanych przez anonimowe ankiety? Okazuje się, że w wielu przypadkach kluczowe okazywały się rzeczy mało oczywiste. Najważniejsze rzeczy, na które detektyw wręcz musi zwracać uwagę przedstawiamy poniżej.

  • Sposób odpowiadania na pytania – bardzo wiele na temat rozmówcy jest w stanie powiedzieć sposób, w jaki odpowiada on na pytania. Jeśli robi to półsłówkami lub wymijająco, może starać się coś ukryć. Jąkanie oznacza stres, a zbyt częste używanie wtrąceń pokroju „rozumiesz?” czy „jakby” też jest w stanie powiedzieć całkiem dużo. 
  • Treść wypowiedzi – oczywistym jest, że sama treść jest w stanie przekazać najwięcej. Jeżeli oczywiście jest szczera. Ważne jest, aby detektyw uważnie słuchał swojego rozmówcy. Ci często w czasie jednej rozmowy potrafią zaprzeczać samym sobie. Jeżeli ich historia nie jest spójna, może się okazać, że starają się coś ukryć – a na pewno oszukać rozmówcę. 
  • Mimika rozmówcy – Mimika mówi zdecydowanie najwięcej o emocjach rozmówcy, z którym ma się do czynienia. Zdradza naprawdę dużo – zwłaszcza że w większości przypadków jest niekontrolowana. Dzięki mimice można poznać, kiedy ktoś się stresuje, stara się zataić prawdę, nie jest czegoś pewny czy po prostu się denerwuje. Oczywiście nie każdy jest tutaj ekspresyjny, a mimika często okazuje się czymś zwodnym. Mimo wszystko jednak ciężko jest nie brać jej pod uwagę. Warto nawet przyjrzeć się jej poza środowiskiem rozmowy. 
  • Gestykulacja – jeżeli ktoś gestykuluje w czasie rozmowy, najpewniej zdradza tym samym swoje prawdziwe emocje i odczucia. Jeżeli gestykulacja jest bardzo wyrazistą i ekspresyjna, rozmówca wczuwa się w to, co mówi. Najprawdopodobniej brał więc w tym udział lub widział to na własne oczy. Nadmierna gestykulacja może też oznaczać próbę przekonania detektywa do pewnych racji. 
  • Reakcje impulsywne – odpowiadanie gniewem na konkretne pytanie czy też płakanie po usłyszeniu go to tylko niektóre z reakcji, które są w stanie powiedzieć naprawdę dużo.
  • Tiki i reakcje mimowolne – jeżeli rozmówca w czasie rozmowy nadmiernie się poci, niekoniecznie na twarzy, może to oznaczać, że jest zestresowany. Jeśli dzieje się to już w momencie rozpoczynania rozmowy, możliwe, że już sam jej fakt wywołuje w nim pewne emocje. Stres mogą sugerować również tiki. Nie bez powodu zwane właśnie nerwowymi.

W osiągnięciu sukcesu z każdej rozmowy bardzo istotne jest to, w jaki sposób biuro detektywistyczne tak właściwie do niej podejście. Często wpływ na zachowanie rozmówców ma na przykład samo w sobie sformułowanie i zaakcentowanie pytania. Jedno w tym wszystkim jest pewne – odpowiednio przeprowadzona rozmowa jest w stanie przynieść detektywowi bardzo wiele dobrego.

Podsumowanie

Dobry detektyw jest w stanie wydobyć z każdego rozmówcy maksimum informacji. Co jednak najciekawsze, wiele z nich wcale nie musi pochodzić z treści całej rozmowy. Aby jednak tak było, specjalista ten musi potrafić czytać między wierszami. Wtedy też będzie mógł liczyć na odnoszenie większych sukcesów w sprawach, które weźmie na swoje barki w ramach wykonywanej przez siebie działalności. Szukając detektywa dla siebie warto więc bardziej przychylnie patrzeć na tych, którzy potrafią prowadzić rozmowę. Zwłaszcza jeśli potwierdzane im zadanie uważa się za bardziej wymagające.