Gładź gipsowa – rodzaje, zastosowanie oraz sposoby układania – gładź gipsowa to materiał, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie gładkich ścian oraz sufitów, co istotne jest to o wiele łatwiejsze niż w przypadku innych gładzi. W poniższym artykule znajdziesz istotne informacje między innymi na temat nakładania szpachli gipsowej oraz wiele innych ciekawych zagadnień.
Gładź gipsowa
Gładź gipsowa przeznaczona jest przede wszystkim do wykonywania cienkiej warstwy wykończeniowej, która decyduje o ostatecznej gładkości oraz wyglądzie całej powierzchni. Najczęściej nakłada się ją jako warstwę o grubości około 3 mm, dlatego też znajduje szerokie zastosowanie zwłaszcza do wygładzania niewielkich nierówności ścian. Warto zaznaczyć, iż w porównaniu z gipsami szpachlowymi ma ona drobniejsze uziarnienie, które pozwala uzyskać gładszą powierzchnię a tym samym o wiele bardziej korzystny i satysfakcjonujący efekt. Obecnie na rynku gładź gipsowa dostępna jest w postaci suchej mieszanki, którą podczas stosowania należy rozrobić z odpowiednią ilością wody, a dokładna informacja umieszczona jest przez producenta na opakowaniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskać można bardzo plastyczną masę, którą w następnej kolejności nanosi się na ścianę za pomocą specjalnej pacy, aczkolwiek istnieje także możliwość natrysku z wykorzystaniem agregatu do nakładania gładzi.
Rodzaje gładzi gipsowych
W dzisiejszych czasach na rynku znaleźć można bardzo wiele rodzajów gładzi gipsowych, jednak najchętniej wybierane przez klientów są gładzie zwykłe w postaci suchej mieszanki. Tego rodzaju gładź po połączeniu z wodą staje się masą plastyczną, którą powinno się wykorzystać maksymalnie w ciągu jednej godziny. W ofercie dostępne są także gładzie, które nakłada się za pomocą jednej lub kilku warstw, ciekawostką jest fakt, iż niektóre można również wygładzić na mokro, bez konieczności szlifowania. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, bowiem dzięki niemu pozbędziesz się uciążliwego pylenia a tym samym unikniesz konieczności sprzątania. Oprócz podstawowych gładzi wyróżnić można także:
- gładzie produkowane z gipsu alabastrowego – poprzez ich zastosowanie możliwe jest uzyskanie wyjątkowo białej gładzi, co przekłada się również na mniejsze zużycie farb podczas malowania ścian, bowiem wystarcza jedno naniesienie farby
- gipsowe masy szpachlowe – to zaprawy, które znajdują szerokie zastosowanie do wykańczania spoin powstałych między płytami g-k oraz wyrównania ścian. Co bardzo istotne, masy szpachlowe pozwalają ujednolicić nierówności nawet o głębokości 5 mm.
Układanie gładzi gipsowej
Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż mimo że do ułożenia gładzi nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, to jednak istotne jest właściwe doświadczenie w tymże właśnie kierunku, gdyż owa praca wymaga nie tylko wprawy ale również precyzji. Na samym początku należy przygotować odpowiednio podłoże, trzeba zadbać, aby było ono suche, czyste oraz stabilne. Pamiętaj, że gładź gipsowa, która nałożona jest na kruche podłoże oznaczać będzie tylko i wyłącznie stratę pieniędzy, ze ścian należy usunąć wszelkie przedmioty, tapety oraz farby. Zaleca się, aby wszystkie elementy które wystają zabezpieczyć, w tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie farba antykorozyjna, w następnym etapie podłoże które jest właściwie oczyszczone należy pokryć specjalistycznym preparatem gruntującym. Dzięki takiemu zastosowaniu zmniejszy się jego chłonność oraz zwiększy przyczepność, jest to zabieg którego nie wolno pominąć, ponieważ w innym przypadku ściany mogą wchłaniać wodę z naniesionej wcześniej masy, co w rezultacie może przyczynić się do powstania pęknięć. Kolejnym etapem jest przygotowanie masy gipsowej, musisz pamiętać, że masa powinna mieć konsystencję podobną do masła które znajduje się w temperaturze pokojowej!
Jak nanosić szpachlę gipsową?
Czy wiesz, że nakładanie gładzi gipsowej powinno się rozpocząć od sufitu? Również bardzo istotne jest, aby temperatura nie była niższa niż 5 stopni Celsjusza. Obecnie najczęściej szpachla gipsowa stosowana jest jednowarstwowo, dzięki takiemu rozwiązaniu można pozbyć się wszelkich powstałych nierówności. Należy mieć także na uwadze, iż zarówno narożniki wnęk okiennych jak i drzwiowych powinno się wzmocnić stosując specjalne kątowniki aluminiowe. Następny etap to nakładanie masy gipsowej na ściany, z reguły nakłada się jedną warstwę, aczkolwiek zdarza się, że konieczna jest aplikacja kilku warstw, jednak podczas takiego zastosowania trzeba pamiętać, by każda warstwa była cieńsza. Co istotne, jeśli temperatura powietrza w danym pomieszczeniu nie przekracza 20 stopni a wilgotność wynosi około 60% schnięcie gładzi gipsowej będzie przebiegać powoli, około milimetr na dobę. Gdy gładź gipsowa całkowicie wyschnie można ją szlifować stosując specjalną szlifierkę, natomiast gdy ściany są już wyrównane można przystąpić do ich wykończenia.
Koszt gładzi gipsowej
Jeśli chodzi o koszt gładzi gipsowej, jest on uzależniony rzecz jasna od wielkości powierzchni pomieszczenia, jednakże najczęściej jest to około 20 zł za metr kwadratowy, aczkolwiek doliczając opłaty związane z zakupem materiału całkowity i ostateczny koszt może wynosić w przedziale 30- 40 złotych za metr kwadratowy.