Jaki zakres usług oferuje kancelaria prawna? Zazwyczaj kancelaria prawna większość osób kojarzy się z adwokatem, który broni klienta w sprawie rozwodowej lub karnej. Tymczasem zakres usług kancelarii prawnej jest bardzo szeroki i warto wiedzieć, kiedy i w jakich przypadkach warto z nich korzystać.
Nieznajomość prawa szkodzi
Ignorantia iuris nocet – łac. Ta stara rzymska maksyma mówi, że brak znajomości prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania oraz z konsekwencji jego nieprzestrzegania. Każdy człowiek, który żyje w określonej społeczności ma obowiązek dostosować się do ustanowionych reguł społecznych i prawnych.
Czym są usługi prawne?
To cały zakres działań i czynności, które mają spełnić wiele różnorodnych zadań:
1. Ochrona przed popełnieniem błędu prawnego
Niewielu ludzi, oprócz prawników wie, jak poruszać się w gąszczu skomplikowanych przepisów. Dodatkową trudnością jest język prawny, którym pisane są ustawy, uchwały, rozporządzenia i zalecenia. Już samo różnicowanie ich sprawia ogromny kłopot.
Usługę prawną oferuje prawnik, który znając szczegółowo zakres czynności, potrafi ustrzec swojego klienta przed popadnięciem w błąd, który może skutkować konsekwencjami finansowymi lub karnymi.
Warto skorzystać z usługi prawnej na przykład przy:
- podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży nieruchomości lub wartościowych przedmiotów
- udzielaniu i pobieraniu pożyczki
- podziale majątku i spadku
- tworzeniu testamentu
- podpisywaniu dużych kontraktów finansowych
- przygotowując się do spraw rozwodowych
- podpisywaniu intercyzy ślubnej
- zakładaniu firmy
- likwidowaniu firmy
- w sprawach podatkowych
2. Pomoc prawna w sprawach karnych
Kiedy dochodzi do przestępstwa, zarówno ofiara jak też osoba popełniająca przestępstwo mają prawo do korzystania z pomocy prawnej. Ofiara będzie wiedziała, jakiego odszkodowania może się domagać, przestępca uzyska pomoc, by umożliwić zmniejszenie kary.
3. Pomoc prawna w sprawach cywilnych
Zakres usług prawnych również w sprawach cywilnych jest bardzo szeroki. Umiejętności prawnika mogą doprowadzić do sytuacji, gdy strony sporu mogą się porozumieć bez dochodzenia praw w sądzie lub też, na przykład w przypadku spraw rozwodowych, rozprawa będzie formalnością, a sprawy majątkowe wynegocjowane i podpisane uprzednio u notariusza. To znaczna oszczędność czasu i pieniędzy. Prawnik może reprezentować klienta w sądzie (zastępstwo procesowe). Można też w ramach takiej usługi skorzystać z pomocy prawnej w zakresie procedur prawnych (droga postępowania, właściwi adresaci pism prawnych) oraz zrozumienia kwestii orzeczniczych.
Zobacz również:
- Toruń prawo bankowe kancelaria
- prawnicy Toruń
- firmy windykacyjne w toruniu
- windykacja długów Toruń
- firmy windykacyjne toruń
Kiedy warto wynająć prawnika?
Do usług prawnych należy zarówno kompleksowa usługa (pisanie pism sądowych, reprezentacja w sądzie, negocjowanie i tworzenie umów), jak też częściowa, np. w zakresie pojedynczego pisma lub reprezentacji. Są osoby, które na stałe korzystają z opieki prawnej, szczególnie te, które prowadzą szeroką działalność biznesową. Większość osób angażuje prawnika na rzecz jednego działania, które może być bardzo szerokie (rozwiązanie małżeństwa wraz z podziałem majątku, opieką nad dziećmi oraz alimentacją).
Wiele osób korzysta z tzw. pojedynczej porady prawnej, w której oczekuje doradztwa w zakresie drogi postępowania lub niezbędnych do wykonania czynności prawno-administracyjnych. W ramach takiej usługi prawnik również nakreśli pozycję prawną klienta oraz wskaże odpowiednie instytucje, w których określone działania należy podjąć.
Jaka jest cena usług prawnych?
Nie ma określonego cennika usług prawnych. Pojedyncza porada to minimum 100 zł za godzinne spotkanie z prawnikiem w ramach jednej porady. Dużo zależy od kompleksowości usługi, poziomu trudności, stopnia zagmatwania problemu prawnego, ale też miejsca pozycji zawodowej prawnika i pełnienia usług prawnych. Najwięcej zarabiają prawnicy w dużych miastach, szczególnie ci, wynajmowani do skomplikowanych spraw finansowych i majątkowych. Korporacje finansowe i biznesowe tworzą własne struktury prawne. Koszty wynajęcia adwokata do dużych i skomplikowanych spraw rozwodowych to również spore wydatki. Czasami adwokat „w cenie” umowy umieszcza reprezentację w sądzie i negocjacje majątkowe, czasami liczy sobie za te usługi dodatkowo. Koszty mogą być wyższe, jeżeli działania wymagają podróży i noclegów. Kilkadziesiąt tysięcy złotych za trudną sprawę rozwodową to nie jest kwota rzadko spotykana. Trzeba jednak pamiętać, że takie sprawy toczą się latami, a dokumentów do sporządzenia i przeanalizowania jest bardzo dużo.
Notariusz – niezbędny do podpisywania umów materialnych
Niektóre czynności prawne wymagają obligatoryjnego aktu notarialnego, w wielu warto się takim aktem zabezpieczyć. Akt notarialny jest niezbędny przy sporządzaniu:
- umowy kupna – sprzedaży, zamiany, darowizny nieruchomości
- praw użytkowania wieczystego
- własności lokalu
- małżeńskich umów majątkowych
Usługi notarialne są jedynymi, które podlegają ustawowo określonej opłacie, tzw. taksie notarialnej. Jej wysokość jest uzależniona od rodzaju umowy oraz wartości finansowej przedmiotu umowy.
Pomimo, że usługi prawne nie należą do tanich, warto z nich korzystać, by w przyszłości nie ponosić konsekwencji za nieznajomość prawa.