Popularność i ryzyko zabiegów estetycznych – współczesny świat stawia na urodę. Kolorowe magazyny, serwisy internetowe, portale społecznościowe, programy telewizyjne docierają do odbiorców z przekazem, że miarą wartości człowieka jest jego uroda i tworzą swoiste kanony urody. Jest to głównie związane z promocją kosmetyków, wszelkich diet gwiazd i klinik medycyny estetycznej.
Zauważalny jest trend, że osoby z defektami urody, mające kilka kilogramów za dużo są poddane presji społecznej i nieustannej krytyce. Media wykreowały pogląd, że uroda musi być perfekcyjna, a wszelkie niedoskonałości poprawione, np.: w klinice medycyny estetycznej. Ludzie zachęceni wizją poprawienia urody korzystają z nich masowo. Niestety, także przy zabiegach medycyny estetycznej zdarzają się błędy i dochodzi do dramatycznych sytuacji.
Medycyna estetyczna – branża warta miliony
Medycyna estetyczna przeżywa w Polsce renesans popularności. Ludzie chcą wyglądać młodziej, korzystniej, pozbyć się wad swojego ciała, wymodelować sylwetkę. Medycynie estetycznej nie grozi stagnacja. Z oferty medycyny estetycznej korzystają mężczyźni i kobiety, osoby młodsze i starsze. Mężczyźni chcą zrzucić zbędne kilogramy, zapobiec łysieniu i odzyskać włosy, usunąć zmarszczki. Panie korzystają jeszcze z większej oferty usług. Jest to branża warta miliony. Niestety, nie wszystkie podmioty udzielające świadczeń z zakresu medycyny estetycznej dbają o jakość i zatrudniają najlepszych fachowców. Wraz z większą dostępnością medycyny estetycznej pojawiają się zastrzeżenia do jakości usług i adwokaci do prawa medycznego https://adwokat-seidel.pl/kancelaria-prawo-medyczne-warszawa/ mają coraz więcej pracy.
Zbytnie zaufanie do bezpieczeństwa zabiegów
Analitycy rynku usług medycznych obserwują bardzo niepokojące zjawisko – większość klientów nie ma świadomości ryzyka zabiegów medycyny estetycznej, możliwych konsekwencji zdrowotnych i bezwarunkowo wierzy w informacje przeczytane na stronach internetowych klinik sugerujące pełne bezpieczeństwo zabiegów. Tymczasem mezoterapia igłowa, powiększanie biustu, czy ust, liposukcja i każdy inny zbieg mogą prowadzić do niechcianych konsekwencji zdrowotnych. Bywa, że konieczne są kosztowne i długotrwałe zabiegi niwelujące skutki wcześniejszych działań. Trzeba zwrócić uwagę, że przepisy prawa odnośnie medycyny estetycznej, podział kompetencji medyków są do końca jasne, co powoduje wiele problemów z dochodzeniem roszczeń niezadowolonych pacjentów. Osoby, które korzystały z medycyny estetycznej są klientami adwokatów do prawa medycznego. Większość zabiegów wykonywanych w renomowanych klinikach jest bezpieczna i pacjenci wychodzą zadowoleni. Poważne zaniedbania skutkujące błędem medycznym to margines, ale jednocześnie bardzo przykre doświadczenie dla osoby poszkodowanej, które nie dość, że cierpi, to jeszcze musi przejść przez bardzo skomplikowaną drogę prawo, aby uzyskać odszkodowanie. Ich jedyną nadzieją na sprawiedliwość są adwokaci do prawa medycznego.
Profesjonalne prowadzenie spraw o odszkodowania za błędy medyczne
Prowadzenie sprawy błędu medycznego, który skutkował pogorszeniem zdrowia, najlepiej powierzyć specjalistom – adwokatom do prawa medycznego. Mogą oni pomóc w uzyskaniu odszkodowania i znakomicie reprezentują interesy strony poszkodowanej w sporze z kliniką medycyny estetycznej. Pozwy o błędy medyczne to najtrudniejsze sprawy odszkodowawcze. Prawo medyczne jest bardzo skomplikowane, a obu stronom sporu towarzyszą niełatwe emocje. Skutki błędów w medycynie estetycznej należy oceniać z szerszej perspektywy. Część ciała, która miała zostać poprawiona wygląda gorzej, niż przed zabiegiem, co oprócz niedogodności fizycznych powoduje także cierpienie psychiczne- pogorszenie samopoczucia i samooceny. Większość gabinetów kosmetycznych i klinik medycyny estetycznej posiada ubezpieczenia OC na wypadek błędów medycznych i wypłaty roszczeń odszkodowawczych może dokonać firma ubezpieczeniowa. Adwokaci do prawa medycznego pomagają poszkodowanym pacjentom w uzyskaniu odszkodowania i w kontaktach z ubezpieczycielem. Powikłania po zabiegach chirurgii estetycznej mogą być znaczne i trafiają na sądowe wokandy. Wydając wyroki korzystne dla pacjentów sądy uzasadniają błędami informacyjne w klinikach. Pacjent musi uzyskać informację o przedstawionej metodzie leczenia, o ryzyku i następstwach zabiegu. Kliniki medycyny estetycznej mają obowiązek przekazać pacjentowi pełną informację o zabiegu. Jeżeli ten warunek nie został spełniony, to osoba pokrzywdzona ma dużą szansę wygrać proces o odszkodowanie.
Pacjent ma prawo do opieki medycznej zgodnej z najnowszymi osiągnięciami nauki. Aby mógł skorzystać z tego prawa, musi posiadać pełną informację o procedurze medycznej i uzyskać odpowiedź na wszystkie wątpliwości. Dopiero wtedy podpisuje zgodę. Osoby korzystające z zabiegów medycyny estetycznej wygrywają coraz więcej spraw o odszkodowanie w razie błędów medycznych. Warto zaznaczyć, że są to zabiegi w większości nierefundowane, więc determinacja pacjentów, aby otrzymać odszkodowanie, jest na bardzo wysokim poziomie.