Jaką pościel wybrać dla siebie? W każdym domu powinna znajdować się wysokiej jakości, stylowa pościel. Dzięki niej znacznie lepiej wypoczywa się w nocy, a o poranku budzi się w pełni zrelaksowanym. Stylowe wzory i przyjazne dla skóry materiały to podstawa. Jak wybrać pościel dla siebie? Na co zwrócić uwagę przed jej zakupem?
Na początek: rozmiar pościeli!
Zanim rozpocznie się wybieranie pościeli, powinno się sprawdzić, jakiego rozmiaru poszewek się potrzebuje. Dla dorosłych przeznaczone są poszewki o długości od 180 do 220 cm. Ich szerokość wynosi od 140 do 200 cm. Do kompletów dołączone są poszewki na jedną lub dwie poduszki, sporadycznie również na jaśki. Możliwe jest również zakupienie pościeli w rozmiarze niestandardowym. Jej znalezienie jest dość czasochłonne, dlatego warto rozważyć uszycie nietypowych poszewek na zamówienie z wybranego wcześniej materiału.
Jeżeli chce się kupić pościel dziecięcą, powinno się pamiętać, że dla niemowląt przeznaczone są poszewki w rozmiarze 100×135 cm lub 90×120 cm z poduszką 40×60 cm. Dla starszaków odpowiednie są poszewki ze standardową poduszką 70×80 cm i poszewką na kołdrę 140×200 cm. Takie modele starczają dzieciom nawet do okresu dojrzewania, gdy młodzież jest takiego samego wzrostu jak osoba dorosła.
Jakie materiały są najlepsze na pościel?
W przypadku pościeli powinno się stawiać na naturalne materiały. Tkaniny z naturalnych włókien przepuszczają powietrze, dlatego zwiększają komfort w czasie snu. Dzięki nim latem odczuwa się przyjemny chłód, gdyż materiał odprowadza wilgoć ze skóry. Zimą włókna bawełniane chronią przed nadmiernym poceniem się w ogrzewanym pomieszczeniu i pozwalają szybciej zasnąć. Dodatkowo naturalne materiały mogą być prane w wysokiej temperaturze. Temperatury powyżej 60 stopni Celsjusza zabijają większość bakterii, wirusów, grzybów i roztoczy, dlatego pościel wykonana z tkanin bez syntetycznych dodatków jest zdrowsza. Poleca się ją w szczególności dla alergików, którzy muszą uważać na kontakt z drobnoustrojami i licznymi alergenami.
Ze względu na mnogość materiałów pochodzenia naturalnego, bez trudu znajdzie się wśród nich tkaniny, z których uszyje się pościel na każdą porę roku. Na lato najlepsza jest bawełna satynowa lub kora. Zimą można natomiast postawić na cieplejszą flanelę, która sprawdzi się nawet w czasie siarczystych mrozów. Niewskazane jest korzystanie z pościeli z materiałów sztucznych, gdyż jej używanie może przyczynić się do pojawienia się wielu problemów skórnych i obniżenia jakości snu. Dodatkowo syntetyczne tkaniny mogą być prane jedynie w temperaturze 30-40 stopni, która jest zbyt niska, by zabić drobnoustroje szybko gromadzące się na pościeli.
Jaki wzór pościeli wybrać?
W przypadku pościeli można pokusić się o wybór setek różnych wzorów. W sprzedaży dostępne są zarówno modele z motywami typowo dziecięcymi. Znajdują się na nich postacie z bajek, kolorowe zwierzątka, chmurki, samochodziki, a także laleczki, królewny i misie. Dla nastolatków odpowiednie są również motywy ze zwierzętami, a także nowoczesne wzory geometryczne lub w intensywnych kolorach. Dorosłym spodobają się za to poszewki utrzymane w stylu klasycznym, z motywami kwiatowymi, haftami itp. Zamiast nich można postawić również na pościel w stylu minimalistycznym lub skandynawskim, która znakomicie wpisuje się we współczesne aranżacje sypialni.
Ze względu na to, że sypialnia jest miejscem relaksu, warto posiadać kilka różnych pościeli na poszczególne pory roku. Zimą znakomitym wyborem są poszewki z motywami świątecznymi, które wprowadzą bożonarodzeniowy nastrój do domu. Na wiosnę można natomiast wybrać poszewki z kwiatami utrzymane w pastelowych barwach, a jesienią zastąpić je motywami w kolorach spadających liści i sezonowych owoców lub warzyw. Dzięki temu sypialnia zawsze będzie prezentować się stylowo, a przebywanie w niej będzie sprzyjało pełnemu odprężeniu organizmu i umysłu.
Pościel a prasowanie
Wiele osób prasuje pościel po każdym praniu, jednak nie każdemu to odpowiada. Jeżeli stawia się na pościel z bawełny satynowej lub innego gładkiego materiału, po praniu poszewki będą silnie pogniecione. Zagniecenia można usunąć jedynie gorącym żelazkiem lub w maglownicy. Aby uniknąć konieczności prasowania poszewek na kołdrę i poduszki, można postawić na bawełnę korę. Jest to materiał, który ma charakterystyczną, tłoczoną fakturę. Dzięki temu zagniecenia są na nim niewidoczne, co niweluje konieczność prasowania. Pościel z kory jest z tego powodu jednym z najpraktyczniejszych wyborów. Chętnie stawiają na nią zwłaszcza zapracowane panie domu, które chcą mieć więcej czasu dla siebie.
Ile kosztuje solidna pościel?
Wysokiej jakości pościel nigdy nie jest tania. Zakup kompletu za 20-30 złotych nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Taki zestaw będzie bowiem uszyty ze słabych materiałów, które stracą kształt i kolor już po pierwszym praniu. Dodatkowo do ich barwienia używa się szkodliwych barwników, które nieprzyjemnie pachną i powodują częste reakcje alergiczne. Za wysokiej jakości komplet pościeli płaci się kilka razy więcej, dlatego zbyt niska cena od razu powinna wzbudzić czujność kupującego.